היצרות תעלת השידרה Spinal stenosis

היצרות תעלת עמוד השדרה

כל המידע המקיף

מה זה והאם זה גנטי?

העצבים עוברים דרך תעלה גרמית מעמוד השידרה הצווארי ועד לקצהו, באזור המותני. בכל אזור של עמוד השידרה, לתעלה מימדים שונים. מרבית מצבי הניוון של עמוד השידרה, כלומר ההיצרויות, מתרחשות בעמוד השידרה המותני.

ירידה במימדי הרוחב הנורמלי של תעלת השידרה המותנית תביא ללחץ על שק העצבים, ובשלב מאוחר יותר יתפתחו סימפטומים האופייניים לתמונה הקלינית של היצרות תעלת השדרה.

קיימים שני סוגים של היצרות תעלת עמוד השידרה – נרכש ומולד.

היצרות נרכשת ותלויית גיל היא הראשונה והשכיחה. היצרות זו מופיעה בעשור החמישי ואילך של המבוגר. זוהי תולדה של רצף שינויים ניווניים (דגנרטיביים) המערבים את הדיסק, המפרקים בין החוליות והפלוום (ליגמנט צהוב העוטף את התעלה לכל אורכה והופך להיות עבה עם הגיל). רצף השינויים הניווניים יביא בסופו להיצרות התעלה, ולעיתים יהיה לכך ביטוי קליני.

צורה שנייה של היצרות , היא מולדת (קונגניטלית), כלומר אדם הנולד עם מימדי תעלה קטנים משמעותית מהממוצע. במקרה זה, גיל הופעת הסימפטומים מוקדם יותר.

אצל מי שכיח?

מרבית המטופלים נמצאים בשנות ה60 וה-70 לחייהם.

איך מאבחנים?

האבחון מתבצע על סמך ביטויים קלינים של תלונות המטופל.

המטופל יתלונן על הירדמות גפיים (נימול ברגליים או בידיים), מרחק ההליכה שלו יילך וייקטן, והוא ידווח על צורך לשבת ולנוח כעבור מרחק של כ 50-100 לפני שיהיה מסוגל שוב להמשיך בהליכה (קלאודיקציה ספינלית).

תלונות שכיחות נוספות הן כאבי גב ורגליים, וחולשת שרירי הגפיים.

מה הטיפול בבעיה?

קיים טיפול שמרני (לא ניתוחי) וטיפול ניתוחי. הטיפול השמרני כולל מתן נוגדי דלקת (כיוון שישנו גם מרכיב דלקתי בתהליך), ופיזיותרפיה שלעיתים רחוקות עוזרת.

זריקות אפידורליות אינן עוזרות לפתור את הבעיה, אלה מקלות על הכאבים בלבד !

הטיפול הניתוחי עדיף כיוון שמדובר בבעיה אנטומית שרק פתיחה של התעלה (דקומפרסיה) תביא לשינוי המיוחל.

היקף הניתוח נקבע בהתחשב במספר קריטריונים: מצב המטופל וגילו, מספר הגבהים בהם ישנה היצרות והאם מלווה אותה אי יציבות מכנית בין החוליות.

הניתוח הקלסי לשחרור הלחץ סביב תעלת השידרה המותנית כולל את כריתת קשת החולייה (למינקטומיה). פעולה זו, תוך הסרת הפלוום (הליגמנט המגן על חוט השידרה מאחור), משחררת את הלחץ מעל לשק העצבים ומביאה לשינוי בסימפטומים מהם סבל המטופל.

הניתוח מתבצע תחת הרדמה מלאה. על פי רוב- יש צורך גם בקיבוע החוליות המעורבות.

מהירות החלמה משוערת:

מרבית המטופלים ידווחו על הקלה מיידית בכאבים. שיפור בהליכה לוקח מספר שבועות – חודשים.

סיבוכים:

הרדמה, פגיעה עיצבית, זיהום.

שק העצבים לאורך עמוד השידרה, נימצא בתוך נוזל (CSF)  ועטוף בריקמה דקה הקרויה דורה. לעיתים קורה שבעת שיחרור התעלה ,ניקב חור בדורה, ואז הנוזל דולף. במקרים אלו יש לתקן את החור ולסוגרו.

אחוזי הצלחה:

גבוהים 80-90%.

ד"ר אלישע אופירם – מנתח בכיר ומנהל מרפאה לעמוד השדרה בבית החולים אסותא רמת החייל

לקבלת חוות דעת נוספת ניתן ליצור קשר בטלפון 073-7022086

Call Now Button